04133337484
تلفن
شنبه تا پنجشنبه : 8:00 - 14:00
پنجشنبه تا 13:00 - جمعه : تعطیل
تبریز ، ولیعصر ، انتهای خیابان نظامی
آدرس

اخبار

  دکتر علی اکبر بالاگر رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجان شرقی با هدف ایجاد تعامل  مورد لزوم و زمینه سازی برای حل و فصل مشکلات موجود با دکتر جواد رحمتی معاون عمرانی استاندار آذربایجان شرقی دیدار و گفت و گو کرد.
به گزارش روابط عمومی کانون کارشناسان رسمی دادگستری آذربایجان شرقی، در این دیدار مفید و سازنده که در محل استانداری آذربایجان شرقی صورت گرفت، دو طرف در زمینه های مختلف و مورد علاقه به بحث و تبادل نظر پرداختند.
 علی اکبر بالاگر در این دیدار با ارائه گزارشی، ضمن تشریح فعالیت های مختلف و نیز بازگویی چالش های موجود، توجه وافی و رسیدگی شایسته به خواسته های کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجان شرقی را خواستار شد.
جواد رحمتی نیز ضمن قدرشناسی از فعالیت های متنوع و مشاوره های تخصصی کارشناسی در زمینه های   مختلف قضایی در سطح استان و بررسی همه جانبه و دقیق مشکلات موجود، اعلام داشت که برای تامین خواسته های کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجان شرقی مساعدت خواهد شد.
 در این دیدار که مهندس محمد صادق پور مهدی معاون سابق استاندار آذربایجان شرقی و کارشناس فعال حوزه راه و ساختمان استان و کشور نیز حضور داشت، قرار شد در زمینه نیل به تفاهم و استمرار تعاملات و بهبود ارتباطات متقابل تلاش های لازم صورت بگیرد.

                                                                                                      
 
 به اطلاع همکاران گرامی می رساند شماره جدید مجله آذر کارشناس با مطالب مفید و خواندنی اوایل مهر سال جاری منتشر و در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت.
بدین وسیله از کارشناسان رسمی داد گستری استان آذربایجان شرقی درخواست می گردد مقاله های کاربردی و تحلیلی خود را در حوزه های تخصصی به این واحد ارائه فرمایند تا در شماره جدید مورد بهره برداری قرار بگیرد.
گفتنی است برابر مذاکراتی که با جناب آقای دکتر علی اکبر بالاگر رئیس کانون کارشناسان رسمی داد گستری استان آذربایجان شرقی صورت گرفته است با اعطای امتیاز ویژه از مشارکت تخصصی و فرهنگی کارشناسان فرهیخته و صاحب نظر تجلیل و قدرشناسی خواهد شد.
                                                                                       روابط عمومی


 رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجان شرقی و مدیر عامل شرکت چرخشگر در دیدار صمیمانه و سازنده ای که در محل شرکت چرخشگر ترتیب یافته بود، مسایل مورد علاقه و ضرورت گسترش همکاریهای فیمابین را مورد بحث و بررسی کارشناسانه قراردادند.
دکترعلی اکبر بالاگر، نگاه سیاسی و مبتنی بر رانت به بخش صنعت و تولید کشور را نامطلوب دانست و گفت: بر بخش صنعت و تولید کشور در شرایط تحریم اقتصادی توسط دولت های غربی فشار زیادی وارد می شود و تکیه بر پتانسیل ها و امکانات نیروهای متخصص داخلی در کاهش فشارها می تواند مفید و نتیجه بخش باشد.
وی موقعیت اقتصادی استان آذربایجان شرقی را برجسته و  متمایز دانست و افزود: شرکت چرخشگر در دوره مدیریتی جدید به موفقیت های جدید دست خواهد یافت و باید از شرایط موجود به نفع بالندگی صنعت استان آذربایجان شرقی استفاده شود.
رئیس کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجان شرقی تصریح کرد: اگر ارجاع پرونده به کانون کارشناسان رسمی دادگستری به طور مستقیم و بدون واسطه صورت بگیرد، ماحصل آن ظهور نظرات تخصصی بوده و عدالت نیز در کلیه زمینه ها لحاظ خواهد شد.
مهندس عباسیان نیز به تحلیل وضعیت صنعت و تولید کشور و استان پرداخت و گفت : استان آذربایجان شرقی یکی از قطب های مطرح کشور در عرصه تولید و اقتصاد بشمار می رود و به ویژه از زیرساخت های لازم برای تولید و عرضه خودرو برخوردار است.
وی به چشم انداز صنعت و اقتصاد کشور اشاره کرد و افزود: ماهیت اقتصاد کشور باید صادرات محور باشد و رمز موفقیت ما در این است که کالاهای صادراتی تولید و ارائه کنیم و این امر نیز با تلاش در جهت افزایش کیفیت تولیدات داخل کشور تحقق خواهد یافت.
مدیر عامل شرکت چرخشگر تصریح کرد: صنعت استان آذربایجان شرقی با وجود تجارب ارزنده ای که داشته است، خود را بی نیاز از دیدگاه های راهبردی و کارشناسی نمی بیند و به همین دلیل لزوم همفکری بخش صنعت با کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجان شرقی کاملاً ضرورت پیدا می کند.
شایان ذکر است که دکتر بالاگر و مهندس عباسیان در این دیدار که مدت یک ساعت به طول انجامید، به آسیب شناسی وضعیت موجود و نیز بررسی همه جانبه شرایط اقتصادی استان آذربایجان شرقی به ویژه در بخش صنعت و تولید پرداختند.
 


1-1

 
امام رضا (ع) هشتمین امام شیعیان از سلاله پاک رسول خدا (ص) و هشتمین جانشین پیامبر مکرم اسلام (ص) است. بنا بر نظر مشهور مورّخان وی در یازدهم ذی قعده سال 148 ﻫ. ق، در مدینه منوّره متولد شد. نام مبارکش، علی، کنیه آن حضرت، ابوالحسن و دارای القاب متعددی از جمله؛ رضا، صادق، ‏صابر، فاضل، قرة ‏اعین المؤمنین و... هستند، اما مشهورترین لقب ایشان، «رضا» به معنای «خشنودی» است.
پدر بزرگوار امام رضا، امام موسی کاظم (ع) پیشوای هفتم شیعیان بودند که در سال 183 ﻫ. ق، به دست هارون عباسی به شهادت رسیدند، و مادر گرامیشان نجمه (تکتم) نام داشت.
امام رضا (ع) در مدینه، پس از شهادت پدر، امامت بر مردم را بر عهده گرفت، و به رسیدگى امور پرداخت، شاگردان پدر را به دور خودش جمع کرد و به تدریس و تکمیل حوزه علمیه جدش امام صادق (ع) مشغول شد و در این راستا گام هاى بزرگ و استوارى برداشت.
مدت امامت حضرت رضا (ع)، حدود 20 سال طول کشید، که 17 سال آن در مدینه و سه سال آخر آن در خراسان گذشت.
در مورد تعداد فرزندان آن حضرت اختلاف وجود دارد، برخی امام جواد(ع) را تنها فرزند ایشان دانسته و گروهی نیز فرزندان دیگری را برای حضرتش بر¬می¬شمارند.
امام رضا (ع) پس از هفده سال سکونت در مدینه و تبلیغ دین و ارشاد مردم، با نقشه و حیله مأمون عباسی، راه خراسان را در پیش گرفت. آن حضرت پس از قبول اجباری ولایت عهدی مأمون و گذشت سه سال، در 55 سالگی به دست این خلیفۀ عباسی به شهادت رسید.
صفات ظاهری
درباره شمایل و صفات ظاهری امام رضا (ع)، برخی حضرتشان را سفیدرو توصیف کرده و برخی نیز ایشان را دارای رنگی تیره دانسته‌اند. همچنین گزارش شده که امام هشتم (ع) قامتی معتدل داشته و شبیه‌ترین مردم به پیامبر خدا(ص) بود.
 پدر و مادر
پدر بزرگوار امام رضا (ع)، امام موسی کاظم (ع) پیشوای هفتم شیعیان بودند که در سال 183 ﻫ.ق. به دست هارون عباسی به شهادت رسیدند.
 مادر گرامی امام رضا (ع) نجمه نام داشت. البته نام های دیگری نیز برای مادر گرامی ایشان ذکر کرده اند.
 دوران کودکى و جوانى
حضرت رضا (ع)، دوران کودکى و جوانى را تا سال 201 هجری قمری در مدینه طیّبه که مهبط وحى بود در خدمت پدر بزرگوارش سپرى کرد و مستقیماً تحت تعلیم و تربیت امام هفتم (ع) قرار گرفت و علوم و معارف و اخلاق و تربیتى را که امام کاظم (ع) از پدرانش به ارث برده بود، به او آموخت.
 گزارشی از حضور ایشان در بغداد هنگام زندانی بودن پدر بزرگوارش در آن شهر در دسترس نیست.
ازدواج
امام رضا (ع) دارای تعدادی کنیز بودند، از جمله کنیزان ایشان، سبیکه مادر امام جواد (ع) است. وی کنیزى بود که به او سبیکه یا دُرّه می گفتند، حضرت رضا او را خیزران نام گذاشتند و این بانو از اهالى نوبه (منطقه ای در آفریقا) است و همسر دائمی امام رضا (ع) ام حبیبه بود.
فرزندان
در تعداد و اسامی فرزندان امام رضا (ع) نقل های مختلفی وجود دارد؛ گروهی آنها را پنج پسر و یک دختر، به نام های محمّد قانع، حسن، جعفر، ابراهیم، حسین و عایشه ذکر کرده اند؛ همچنین در نقلی شیخ صدوق در سلسله سند روایتی از فاطمه به عنوان یکی از دختران آن حضرت نام برده است؛ امّا شیخ مفید بر این عقیده است، که امام هشتم (ع)، فرزندی جز امام جواد (ع) نداشتند. ابن شهرآشوب و طبرسى، نیز بر همین اعتقادند.
امامت
امامت و وصایت حضرت رضا (ع) بارها توسط رسول خدا(ص)، پدر بزرگوار و اجداد طاهرینش (ع) اعلام شده بود. به ویژه امام کاظم (ع) بارها در حضور مردم، ایشان را به عنوان وصی و امام بعد از خویش معرّفی کرده بودند که به یک نمونه از آنها اشاره می‌ شود: از محمّد بن اسماعیل بن فضل هاشمىّ چنین روایت شده است که‏ گفت: "بر امام موسى کاظم (ع) وارد شدم در حالى که ایشان به شدّت مریض بودند، به حضرت عرض کردم: اگر خداى ناکرده براى شما اتّفاقى بیفتد- و خدا آن روز را نیاورد- به چه کسى رجوع کنیم (امام بعد از شما کیست)؟ فرمود: به فرزندم علىّ، نوشته او، نوشته من است، و او وصىّ و جانشین من بعد از مرگم خواهد بود."
 امام رضا (ع) در مدینه، پس از شهادت پدر، امامت بر مردم را بر عهده گرفت، و به رسیدگى امور پرداخت، شاگردان پدر را به دور خودش جمع کرد و به تدریس و تکمیل حوزه علمیه جدش امام صادق (ع) مشغول شد و در این راستا گام هاى بزرگ و استوارى برداشت.
پس از شهادت امام کاظم(ع) که در سال 183 هـ ق رخ داد، آغاز امامت حضرت رضا (ع) شروع شد. ده سال از امامت حضرت رضا(ع) معاصر زمان هارون بود. مدت امامت آن حضرت، حدود 20 سال طول کشید که 17 سال آن در مدینه و سه سال آخر آن در خراسان گذشت.
 شهادت
امام رضا (ع) پس از هفده سال سکونت در مدینه و تبلیغ دین و ارشاد مردم، با نقشه و حیلۀ مأمون عباسی، راه خراسان را در پیش گرفت. آن حضرت پس از قبول اجباری ولایت عهدی مأمون و گذشت سه سال، در 55 سالگی به دست مأمون خلیفه عباسی به شهادت رسید.
 در تعیین سال شهادت امام نقل های مختلفی به ثبت رسیده است. گروهی سال 202 هجری قمری را سال شهادت حضرت می دانند و عده ای سال 203 هجری قمری را؛  اما مشهور، نظریه دوم است.
 در تعیین روز شهادت آن حضرت نیز اتفاق نظر نیست؛ مانند در روز جمعه از ماه رمضان، هفدهم ماه صفر، و آخر ماه صفر.
 در میان این نقل ها، نظریه آخر؛ یعنی آخرین روز از ماه صفر، مشهورترین و قابل اعتمادترین نقل است.
بنابراین، مشهورترین و قوی ¬ترین نظریه در تاریخ شهادت آن حضرت، روز جمعه، آخرین روز ماه صفر سال 203 هجری قمری است.
فضائل
از نگاه بزرگان شیعه، امام رضا (ع) همانند دیگر امامان معصوم (ع)، دارنده تمام کمالات و فضایل اخلاق انسانی در مرتبه اعلی است. به گفتۀ آنان، او آن چنان در قلّه شکوهمند کمال و فضیلت قرار دارد که نه تنها دوستان و پیروانش او را ستوده اند، بلکه دشمنان کینه توز و سرسخت هم به مدح و ستایش او پرداخته‌اند. درباره اوصاف اخلاقی آن حضرت «ابراهیم بن عباس» می ‌گوید: "هرگز ندیدم که امام رضا (ع) به کسی یک کلمه جفا کند و ندیدم که سخن شخصی را قطع کند و ندیدم که نیازمندی را از درگاه خویش رد کند. او هرگز در حضور افراد تکیه نمی‌داد و هرگز او را ندیدم که با صدای بلند بخندد، بلکه خنده اش تبسم و لبخند بود. وقتی که کنار سفره می ‌نشست، همه خدمت کاران و غلامان را کنار سفره می ‌نشاند."
ولادت با سعادت هشتمین اختر تابناک آسمان امامت و ولایت حضرت علی ابن موسی الرضا (ع) بر  دوستداران خاندان عصمت و طهارت (ع) مبارک باد.

2-22-3


 ویرایش دوم کتاب همراه کارشناس برای کارشناسان رسمی دادگستری اثر ارزنده مهندس شاهرخ ابراهیمی قاجار منتشر شد.
 شایان ذکر است که این کتاب به رشته های راه و ساختمان و نقشه برداری اختصاص داشته و مورد استفاده کارشناسان رسمی دادگستری قرار خواهد گرفت.

logofooter.png
تبریز . کوی ولیعصر . سربالایی ولیعصر
انتهای خیابان نظامی . میدان کارشناس . پلاک 46
کد پستی : 5157696797
تلفن : 04133337484
فکس : 04133334020
info@kkdtbz.com

آموزش

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون کارشناسان استان آذربایجان شرقی می باشد . کپی رایت © 1396

Search