04133202062
تلفن
شنبه تا پنجشنبه : 8:00 - 14:00
پنجشنبه تا 13:00 - جمعه : تعطیل
تبریز ، ولیعصر ، انتهای خیابان نظامی
آدرس

اخبار

اربعین سرور و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع) تسلیت باد

روز اربعین امام حسین(ع) در پیش است. میلیون ها زائر آن آقا و یاران با وفایش در راه نجف و کربلا هستند. میلیون ها نفر به این دو شهر رسیده اند و میلیون ها نفر دیگر همچنان در راه رسیدن هستند و قرار است اجتماع بزرگ و نامی شیعیان جهان در کربلا اتفاق بیافتد، اجتماعی که تا هنوز تاریخ نظیرش را در خود ثبت نکرده است. رسانه های جمعی از اجتماع روز اربعین سال گذشته بیش از ۳۰ میلیون گزارش کرده بودند و امسال که مسلماً به مراتب بیش از سال قبل خواهد بود.

گزیده ای از سخنان مراد و مرشد حاضر مؤمنان و رهبر آزاده و با بصیرت مبارزان؛ حضرت امام خامنه( مدظله العالی) در این خصوص مورد اشاره قرار می گیرد:
 اهميت اربعين از كجاست؟
صرف اينكه چهل روز از شهادت شهيد مي گذرد، چه خصوصيتي دارد؟ اربعين خصوصيتش به خاطر اين است كه در اربعين حسيني، ياد شهادت حسين زنده شد و اين مسأله بسيار مهمي است. شما فرض كنيد اگر  اين شهادت عظيم در تاريخ اتفاق مي افتاد، يعني حسين بن علي و بقيه شهيدان در كربلا شهيد مي شدند، اما بني اميه موفق مي شد همان طور كه خود حسين و ياران عزيزش را از صفحه روزگار برافكند و جسم پاكشان را در زير خاك پنهان كرد، ياد آنها را هم از خاطره نسل بشر در آن روز و روزهاي بعد محو كند، آيا در اين صورت اين شهادت فايده اي براي عالم اسلام داشت؟ يا اگر در آن روزگار اثري داشت، آيا اين خاطره در تاريخ، براي نسل هاي بعد، براي گرفتاري ها و سياهي ها و تاريكي ها و يزيدي هاي دوران آينده تاريخ هم اثري روشنگر و افشا كننده داشت؟ اگر حسين شهيد مي شد، اما مردم آن روز و مردم نسل هاي بعد نمي فهميدند كه حسين شهيد شده، آيا اين خاطره مي توانست اثر و نقشي در رشد و سازندگي و هدايت و برانگيزانندگي ملت ها و اجتماعات و تاريخ بگذارد؟
مي بينيد كه هيچ اثري نداشت. بله،حسين كه شهيد شد، به اعلي عليين رضوان خدا رسيد، شهيداني در غربت و سكوت شهيد شدند، به اجر خودشان در آخرت رسيدند، روح آنها فتوح و گشايش را در درگاه رحمت الهي به دست آورد؛ اما چقدر درس شدند، چقدر اسوه شدند؟ آن شهيدي درس مي شود كه شهادت و مظلوميت او را نسل هاي معاصر و آينده بدانند و بشنوند. آن شهيدي درس و اسوه مي شود كه خون او بجوشد و در تاريخ سرازير شود.
 مظلوميت يك ملت وقتي مي تواند زخم پيكر ستم كشيده ملت ها را شفا بدهد و مرهم بگذارد كه اين مظلوميت فرياد بشود؛ اين مظلوميت به گوش انسان هاي ديگر برسد. براي همين است كه امروز ابرقدرت ها صدا توي صدا انداختند كه صداي ما بلند نشود. براي همين است كه حاضرند پول هاي گزاف خرج كنند تا دنيا نفهمد كه جنگ تحميلي چرا و با چه انگيزه هايی به وجود آمد. آن روز هم دستگاه هاي استكباري حاضر بودند هر چه دارند خرج كنند تا نام و ياد و خون حسين و شهادت عاشورا مثل درس در ذهن مردم آن زمان و ملت هاي بعد نماند و شناخته نشود. آنها در ابتدا نفهميدند كه چقدر مطلب با عظمت است و هر چه گذشت٬ بيشتر متوجه شدند.
 در اواسط دوران بني عباس٬ حتي قبر حسين بن علي (ع) را ويران كردند٬ آب انداختند؛ خواستند هيچ اثري از او نماند. نقش ياد و خاطره شهيدان و شهادت اين است. شهادت بدون خاطره، بدون ياد٬ بدون جوشش خون شهيد٬ اثر خودش را نمي بخشد و اربعين آن روزي است كه برافراشته شدن پرچم پيام شهادت كربلا آغاز شد و روز بازماندگان شهداست؛ حال چه در اربعين اول٬ خانواده امام حسين (ع) به كربلا آمده باشند يا نيامده باشند. اما اربعين اول روزي است كه براي اولين بار زائران شناخته شده حسين بن علي٬ جابربن عبدالله انصاري و عطيه از اصحاب پيغمبر٬ به كربلا آمدند.
جابربن عبدالله نابينا بود و آن طور كه در نوشته ها و اخبار آمده٬ عطيه دستش را گرفت و روي قبر حسين بن علي گذاشت و او قبر را لمس كرد و گريه كرد و با او حرف زد و خاطره حسين بن علي را زنده كرد و سنت زيارت قبر شهدا را پايه گذاري كرد. اربعين چنين روزمهمي است.
هدف از حركت امام حسين (ع)
حركت امام حسين عليه السلام براي اقامه حق و عدل بود:
«انّما خرجت لطلب الاصلاح في اّمة جّدي اريدان امر بالمعروف وانهي عن المنكر...»
در زيارت اربعين كه يكي از بهترين زيارات است٬ مي خوانيم:
«و منح النّصح و بذل مهجته فيك ليستنقذ عبادك من الجهالة و حيرةالّضلاله».
آن حضرت در بين راه٬ حديث معروفي را كه از پيامبر (ص) نقل كرده اند٬ بيان مي فرمايند: «ايهاالنّاس اّن رسول اللَّه صلّي اللَّه عليه و اله و سلّم قال: من رأي سلطانا جائرا مستحّلا لحرم اللَّه ناكثا لعهداللَّه مخالفا لسنة رسول اللَّه صلّي اللَّه عليه و اله و سلم يعمل في عباداللَّه بالاثم والعدوان فلم يغير عليه بفعل و لاقول كان حّقا علي اللَّه ان يدخله مدخله»
تمام آثار و گفتار آن بزرگوار و نيز گفتاري كه درباره آن بزرگوار از معصومين رسيده است٬ اين مطلب را روشن مي كند كه غرض٬ اقامه حق و عدل و دين خدا و ايجاد حاكميت شريعت و برهم زدن بنيان ظلم و جور و طغيان بوده است.
 غرض٬ ادامه راه پيامبر اكرم (ص) و ديگر پيامبران بوده است:
 «يا وارث ادم صفوةاللَّه يا وارث نوح نبي اللَّه...»
 و معلوم است كه پيامبران هم براي چه آمدند:
«ليقوم النّاس بالقسط»؛
 اقامه قسط و حق و ايجاد حكومت و نظام اسلامي
اهميت اربعين
اساساً اهميت اربعين در آن است كه در اين روز٬ با تدبير الهي خاندان پيامبر (ص)٬ ياد نهضت حسيني براي هميشه جاودانه و اين كار پايه گذاري شد. اگر بازماندگان شهدا و صاحبان اصلي٬ در حوادث گوناگون از قبيل شهادت حسين بن علي (ع) در عاشورا به حفظ ياد و آثار شهادت كمر نبندند٬ نسل هاي بعد٬ از دستاورد شهادت استفاده زيادي نخواهند برد.
 درست است كه خداي متعال٬ شهدا را در همين دنيا هم زنده نگه مي دارد و شهيد به طور قهري در تاريخ و ياد مردم ماندگار است؛ اما ابزار طبيعي كه خداي متعال براي اين كار مثل همه كارها قرار داده٬ همين چيزي است كه در اختيار و اراده ماست. ما هستيم كه با تصميم درست و بجا٬ مي توانيم ياد شهدا و خاطره و فلسفه شهادت را احيا كنيم و زنده نگه داريم...

1-31-2

logofooter.png
تبریز . کوی ولیعصر . سربالایی ولیعصر
انتهای خیابان نظامی . میدان کارشناس . پلاک 46
کد پستی : 5157696797
تلفن : 04133202062
فکس : 04133202063
info@kkdtbz.com

آموزش

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به کانون کارشناسان استان آذربایجان شرقی می باشد . کپی رایت © 1396

Search