| امروز یکشنبه 15 تیر 1399

حلول ماه مبارک رمضان، ماه بندگی و عبادت خداوند متعال مبارک باد

کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجان شرقی

حلول ماه مبارک رمضان، ماه بندگی و عبادت خداوند متعال مبارک باد

رسول خدا (ص) می فرماید: اگر کسی در ماه مبارک رمضان، یک آیه از قرآن، تلاوت کند، ثوابش مثل کسی است که در غیر ماه رمضان، یک بار قرآن را ختم کرده باشد.

در توصیف ماه مبارک رمضان ،حضرت علی(ع) از پیامبر اسلام(ص) نقل می فرماید: هیچ مؤمنی نیست که ماه رمضان را به حساب خدا روزه بگیرد، مگر آن که خدای تبارک و تعالی هفت خصلت را برای او لازم گرداند، هرچه حرام در پیکرش باشد محو و ذوب شود، به رحمت خدای عزوجل نزدیک می شود، خطای پدرش حضرت آدم را می پوشاند، خداوند لحظات جان دادن را برای او آسان کند، از گرسنگی و تشنگی روز قیامت در امان است، خدای عزوجل از خوراکی های لذیذ بهشتی او را نصیب دهد و بالاخره خدای عزوجل، برائت و بیزاری از آتش دوزخ را به او عطا فرماید.

اولین ویژگی و امتیاز ماه مبارک رمضان، نزول قرآن کریم بر قلب نازنین پیامبر خدا (ص) برای نجات و هدایت انسان ها در این ماه پر برکت است، چنانکه خدای سبحان می فرماید: ماه رمضان، ماهی است که قرآن به عنوان راهنمایی مردم و نشانه های هدایت و فرق میان حق و باطل در آن نازل شده است.

دومین ویژگی که باعث فضیلت ماه مبارک رمضان شده، قرارگرفتن شب قدر و تعیین سرنوشت در ماه رمضان است. در سوره قدر می خوانیم: ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم و تو چه می دانی شب قدر چیست، شب قدر در مقام و مرتبه از هزار ماه بهتر و بالاتر است.

 و سومین ویژگی ماه مبارک رمضان، نزول ملائکه و روح در شب قدر و ماه مبارک رمضان است.

حضرت موسی (ع) در مناجات با خدای سبحان گفت:

 خداوندا می خواهم به تو نزدیک شوم.

 فرمود: قرب من برای کسی است که شب قدر بیدار شود.

گفت: خداوندا رحمتت را می خواهم.

 فرمود: رحمتم برای کسی است که در شب قدر به مسکینان رحمت کند.

گفت:

 خداوندا جواز گذشتن از صراط را از تو می خواهم.

 فرمود: جواز صراط برای کسی است که در شب قدر صدقه ای بدهد.

 گفت: خداوندا از درختان بهشت و از میوه هایش می خواهم.

 فرمود: آن ها برای کسی است که در شب قدر تسبیح کند .

نزول قرآن، وقوع شب قدر، نزول ملائکه و روح تقدیر سرنوشت و... هرکدام مائده های آسمانی و غذاهای معنوی است و سبب شده ماه مبارک رمضان، به عنوان ماه ضیافت و میهمانی الهی نامگذاری شود .

خدای عزوجل می فرماید: کسی که جوارح و اندام خود را از حرام های من، روزه ندارد؛ چه حاجت که به خاطر من از خوردن و آشامیدن خودداری ورزد. در احادیث هم می خوانیم که انسان روزه دار برای بهره مند شدن از غفران و رحمت خداوند و استفاده بهتر از ضیافت الهی در ماه مبارک رمضان، علاوه بر خودداری و امساک از خوردن و آشامیدن و دوری از اموری که روزه را باطل می کند، باید چشم، گوش، زبان، دست و پا و سایر اعضای خود را نیز از ارتکاب به گناه حفظ کند تا بتواند در زمره روزه داران واقعی ماه مبارک رمضان قرار بگیرد.

منبع : اینترنت  

 ارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای کانون کارشناسان آذربایجان شرقی محفوظ است