| امروز جمعه 9 خرداد 1399

رئیس شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری: از نظر مدیریت اقتصادی سال سختی را برای کشور پیش بینی می کنیم

کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان آذربایجان شرقی

رئیس شورای عالی کارشناسان رسمی دادگستری: از نظر مدیریت اقتصادی سال سختی را برای کشور پیش بینی می کنیم

 

به خاطر ایجاد حداقل شرایط مبتنی بر آرامش در جامعه برنامه ریزی ها باید روی انتشار اوراق مشارکت، فروش نفت و کاهش مالیات و سود بازرگانی متمرکز شود و از روش استقراض از بانک مرکزی در شرایط عادی نباید استفاده کرد

 

 رئیس شورای عالی کارشناسان دادگستری پیش بینی کرد با توجه به آثار تحریم اقتصادی، اپیدمی  بیماری کرونا و برخی سیاست های اقتصادی نپخته و تصمیمات ناصحیح به ویژه در موضوع تعیین ارز تک نرخی، کشور از نظر مدیریت اقتصادی سال سختی را در پیش رو داشته باشد.  

دکتر طهماسب مظاهری در گفت و گو با شبکه تلویزیونی اکو ایران در عین حال به ظرفیت های موجود در کشور اشاره کرد و اظهار داشت: با توجه به ظرفیت های قابل استفاده و سرمایه نیروی انسانی موجود می توانیم مشکلات را با کمک مردم حل کنیم.

وی افزود: در سال 1367 و قبل از آن در دوره هشت سال جنگ تحمیلی، علیرغم کسری بودجه 50 درصدی، پشتیبانی از رزمندگان و جبهه های جنگ و حمایت نظامی و تسلیحاتی جهان از دشمن بعثی صدام، در تامین حداقل معیشت مردم موفق بودیم.

وزیر سابق امور اقتصادی و دارایی کشور همچنین توضیح داد: در خصوص نحوه ارزیابی اقتصادی باید به سه موضوع اساسی بودجه دولت، نظام بانکی و بازار سرمایه به صورت ویژه توجه داشت که هر کدامیک از آنها نیز قانونمندی های خاص خود را داراست.

وی افزود: به خاطر ایجاد حداقل شرایط مبتنی بر آرامش در جامعه برنامه ریزی ها باید روی انتشار اوراق مشارکت، درآمد های حاصل از فروش نفت و کاهش مالیات و سود بازرگانی متمرکز شود و از روش استقراض از بانک مرکزی در شرایط عادی نباید استفاده کرد.

معاون سابق سازمان برنامه و بودجه استفاده از ظرفیت های مردم را توصیه کرد و گفت: در تامین و مصرف اعتبار 75 هزار میلیارد تومانی مورد نیاز، حداکثر صرفه جویی در بودجه مصوب، عرضه سهام شرکت های دولتی و واگذاری طرح های نیمه تمام کارساز و نتیجه بخش است.

وی افزود: برای تامین بودجه مورد نیاز کشور استقراض از بانک مرکزی باید در حد ضرورت صورت بگیرد. در خصوص بودجه 75 هزار میلیارد تومانی مورد اشاره 25 هزار میلیارد تومان از سپرده قانونی و 50 هزار میلیارد تومان دیگر از بانک ها استفاده خواهد شد.

رئیس سابق بانک مرکزی از طرح تحول نظام بانکی انتقاد کرد و گفت: سیستم بانکی در 14 سال گذشته به علت مصرف بیشتر دچار تنگنای مالی گردیده و پیگیری طرح تحول نظام بانکی در مجلس شورای اسلامی توسط افرادی دلسوزی که متخصص امور بانکی نیستند، مطلوبیت ندارد.

وی برلزوم احیای سیستم بانکی تاکید کرد و افزود: اقدام ایجابی عدم دست درازی به منابع بانکی حائز اهمیت فراوان است. سیاست اقتصادی بانکی باید به گونه ای باشد که صرفاً خودش را سرپا نگه دارد و از این طریق بتوانیم سیستم بانکی را احیاء کنیم.

رئیس شورای عالی کارشناسان دادگستری تصریح کرد: بازار بورس به علت ارزش جایگزینی و بازدهی محل اقبال مردم است. انجام تبلیغات و ایجاد تقارن اطلاعاتی و جذب 2 هزار و 300 میلیارد تومان نقدینگی مردم، در تامین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی و رونق اقتصاد کشورکاملاٌ موثر است.

برای دانلود قسمت اول اینجا مراجعه کنید

برای دانلود قسمت دوم اینجا مراجعه کنیدارسال دیدگاه

کلیه حقوق برای کانون کارشناسان آذربایجان شرقی محفوظ است